Odstránenie pigmentových škvŕn

Hlavnou príčinou vzniku pigmentových škvŕn je nadmerná aktivita buniek melanocytov, ktoré vytvárajú kožný pigment, nazývaný melanín. Melanín chráni našu pokožku pred ultrafialovým slnečným žiarením, a to tak, že ho pohlcuje. Pokiaľ je pokožka vystavená primeranému pôsobeniu slnečného žiarenia, pokožka ostane rovnomerne opálená. Pri nadmernom príliš dlhom nechránenom slnení, sa zvýši aktivita melanocytov  a nerovnomerne sa vyprodukuje melanín. Takto vznikajú na pokožke tmavšie fliačky – pigmentové škvrny, a to najmä miestach, ktoré sú najčastejšie vystavované slnku. Tými bývajú predovšetkým ruky, tvár a dekolt.

Samozrejme pigmentové škvrny môžu byť aj dedičné, alebo vznikajú pri problémoch pečene, alebo ako pozápalová reakcia po akné, či počas tehotenstva a pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.

 

AKÝ DRUH PROBLÉMU VÁS TRÁPI?

 • Pigmentové škvrny, starecké škvrny (Lentigo senilis a solaris) –  tieto škvrny sa objavujú väčšinou po nadmernom slnení, po ktorom je zvýšená tvorba  melanínu. Ide onajmä o ľudí s citlivejšíim typom pokožy. Starecké škvrny (Lentigo senilis) sa zvyčajne objavujú u ľudí nad 40 rokov najmä na miestach, ktoré boli často vystavované priamemu slnku. Týmito škvrnami trpí takmer 90% ľudí s akýmkoľvek typom pokožky.
 • Melazma – hyperpigmentácia – je bežná najmä u žien počas tehotenstva alebo po tehotenstve, môže sa objaviť aj pod vplyvom hormonálnych zmien v období menopauzy alebo pri užívaní hormonálnej antikoncepcie.
 • Pozápalové hyperpigmentácie vznikajú od zápalovej rany, po akné, či po používaní niektorých parfumov 

 

AKÉ SÚ MOŽNOSTI  ODSTRÁNENIA ŠKVŔN

Laserové odstránenie pigmentácie

Ide o priame nerozptýlené pôsobenie vysoko energetického svetla, ktoré ničí pigmentové bunky. Teplom sa melanín rozpadne na mikroskopické čiastočky, ktoré sa postupne z tela odplavujú. Pigmentové škvrny sa nestratia okamžite. Najskôr stmavnú a zvyčajne po dobe 3 až 4 týždňoch zmiznú. Aby bol dosiahnutý želaný efekt, procedúra sa musí opakovane vykonávať, najčastejšie 2 až 3 krát. Laser sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách.

Intenzívne pulzné svetlo 

Metóda, pri ktorej cielené impulzy svetla prenikajú do pokožky v určitej intenzite, hĺbke a teplote, čím sa zničí pigmentová škvrna. IPL sa využíva najmä v horných vrstvách kože. Ošetrované miesto najskôr stmavne a v priebehu 2 až 3 týždňov sa vytvorí malá chrastička. Tá neskôr odpadne a ošetrované miesto ostane  zosvetlené. K docieleniu požadovaného efektu sú potrebné 3 – 4 sedenia s 3 týždňovými intervalmi. IPL sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách.

Chemický píling

Táto metóda využíva regeneračné roztoky, ktoré zlupujú starú vrchnú niekedy aj hlbšiu vrstvu pokožky. Týmto sa urýchľuje výmena starých a nepotrebných  kožných buniek za nové kožné bunky. Stimuluje sa tak tvorba kolagénu, čoho výsledkom je zregenerovaná, rozžiarená pokožka. Chemický píling zvýrazní výsledok  lasera aj IPL.

K účinnému efektu je dôležitá 1 až 2 týždňová domáca predpríprava pokožky na píling použitím profesionálnych prípravkov, ktoré vám v salóne osobitne odporučíme.

Chemický píling môže byť:

 1. Povrchový chemický píling – vyžaduje 1 až 2 týždňovú domácu prípravu. Po nanesení pílingu je pleť začervenaná. Odporúčame 4 sedenia so 7 až 10 dňovým odstupom. Tento píling sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách
 2. Stredne hlboký chemický píling – vyžaduje 1 až 2 týždňovú domácu prípravu. Percento intenzity pílingu vykonaného v salóne sa postupne zvyšuje. Pri tomto druhu pílingu ošetrované miesto najskôr stmavne a na druhý až tretí deň sa začne olupovať. Na piaty až siedmy deň je olupovanie ukončené a pokožka sa začne rozjasňovať. Odporúčame 1 až 2 procedúry s 3-týždňovým odstupom. Tento píling sa používa pri pigmentových / stareckých škvrnách, melazme a pozápalových hyperpigmentáciach.

Led Fototerapia 

Známa aj ako „Magic light“ zázračné svetlo je neinvazívna terapia, ktorá efektívne regeneruje a omladzuje pleť, urýchľuje hojenie a má protizápalové účinky. Využíva Led svetelné fotóny, ktoré stimulujú hlbšie vrstvy pokožky v určitej vlnovej dĺžke a farbe v závislosti od kožného problému. Je výborná v  kombinácií s ostatnýmí estetickými procedúrami, preto sa využíva pri všetkých druhoch pigmentových škvŕn.

V našom salóne využívame:

 1. Červené fotónové svetlo – Vlnová dĺžka 630nm – dochádza k stimulácii kožných buniek, k tvorbe nového kolagénu a elastínu.
 2. Modré fotónové svetlo – Vlnová dĺžka 415nm – zvyšuje vlastné reparačné mechanizmy kože.
 3. Fialové fotónové svetlo – Vlnová dĺžka 420nm – je kombináciou červeného a modrého svetla teda aj kombináciou efektu oboch svetiel.

Domáca profesionálna kozmetika

Na odstránenie pigmentových škvŕn je dôležité využivať aj u vás doma profesionálnu kozmetiku, ako je Dermaceutic Melazma krém, Vitamín C 25% až 30%, tvárový gél, SPF 50 Helio krém, Dermaceutic ľahká, čistiaca exfoliačná pena. Všetku kozmetiku máme dostupnú v našom salóne, samozrejme s odborným poradenstvom.

 

ČO BY STE MALI VEDIEŤ PRED ABSOLVOVANÍM PROCEDÚRY

 • Na odstránenie pigmentových škvŕn je potrebných viacero sedení, záleží od povahy pigmentácie.
 • Výsledok nie je viditeľný ihneď po procedúre, ale až v priebehu niekoľkých dní / týždňov.
 • Odstraňovanie pigmentových škvŕn IPL / laserom sa nesmie vykonávať po opálení, resp. na opálenej koži, pretože tá obsahuje viac pigmentu a mohlo by dôjsť k celkovému spáleniu pokožky.
 • Procedúry je najlepšie absolvovať cez jeseň alebo v zime.
 • Po odstránení pigmentových škvŕn sa nesmiete vystavovať priamemu slnku po dobu aspoň 4 týždne.   pri slnení je nevyhnutné používať krém s ochranným faktorom najmenej 30.
 • Podľa rozsahu pigmentácie a pre zlepšenie efektu je vhodné kombinovať viacero procedúr.
 • Tehotné a dojčiace ženy nemôžu procedúry absolvovať
 • Ak boli brané Antibiotiká, odstránenie škvŕn je možné až 2- 3 dní po dobratí ATB. Procedúry nie je možné absolvovať počas brania ATB.
 • Po liečbe Roacutanne je možné procedúry absolvovať až po 4 až 6 mesiacoch
 • Hormonálna nerovnováha môže maž vplyv na výsledok liečby
Zhrnutie
Odstránenie pigmentových škvŕn
Názov článku
Odstránenie pigmentových škvŕn
Popis
Možnosti odstránenia pigmentových škvŕn. Pigmentové škvrny vznikajú nadmernou aktivitou buniek melanocytov, ktoré vytvárajú kožný pigment - melanín.
Autor
Spoločnosť
Estetický Salón Ivett
Logo
Rating: 4.5. From 2 votes.
Please wait...

Zdieľať článok

×

Make an appointment and we’ll contact you.