Vrásky – kedy a prečo vznikajú

Vrásky sú prirodzenou súčasťou starnutia, ktoré má v sebe ukrytú múdrosť a skúsenosť. Starnutie prináša viditeľné zmeny na našej pokožke, ktoré nie je možné zastaviť. No vy si to môžete užívať v plnej kráse a s vedomím, že sa o vašu pokožku staráte najlepšie a s najvhodnejšími dostupnými možnosťami.

Naša pleť obsahuje prirodzené látky ako sú koenzým Q10, kyselinu hyalurónovú, ureu, glycerín či ceramidy, ktoré spôsobujú, že pleť vyzerá mladistvo, sviežo a pružne. Starnutím sa hladina týchto látok znižuje, výsledkom čoho sú jemné vrásky, strata objemu a pružnosti. Časom sa tiež pokožka stenčuje a ubúda množstvo podkožného tuku, čím pokožka pôsobí ochabnuto, stráca pekný vyhladený tvar.

Proces vzniku vrások začína už okolo dvadsaťpäťky najmä v okolí očí, kde je pokožka najtenšia. Od tohto veku sa začína tvoriť menej kolagénu a elastínu (bielkoviny nerozpustné vo vode, ktoré dodávajú koži elasticitu a pružnosť). Každý rok sa ich produkcia znižuje v priemere o 1,5% a po štyridsiatom roku sa už netvorí takmer vôbec. Prvé jemné vrásky, ktoré sú okom viditeľné, sa objavujú okolo tridsiatich rokov najmä v okolí očí, kútikov úst a medzi obočím.

ČO SPÔSOBUJE VZNIK VRÁSOK?

Na našu pleť pôsobia vonkajšie a vnútorné činitele, ktoré sa výrazne podpisujú pod celkový vzhľad pleti. Medzi tieto činitele patrí:

  • UV žiarenie (ultrafialové žiarenie) – k UV žiareniu, ktoré vplýva na našu pokožku, patrí UVA žiarenie (s vlnovou dĺžkou 315 nm až 400 nm) a UVB žiarenie (s vlnovou dĺžkou 280 nm až 315 nm ). UV žiareniu sme denne vystavovaní a spôsobuje našej koži obrovskú záťaž a výrazne prispieva k jej starnutiu. Preto je potrebné pri opaľovaní používať ochranné prípravky s SPF (Sun Protection Factor), ktoré chránia pred UVB žiarením.
  • Medzi ďalšie vonkajšie patrí stres, fajčenie, alkohol, nesprávna životospráva či chemikálie.
  • Zmena hladiny hormónov – veľkú rolu v starnutí pleti zohráva aj zmena hladiny hormónov. Ide predovšetkým o staršie ženy, u ktorých sa vekom znižuje hormonálna aktivita, čím sa spomaľuje aktivita buniek, ktoré tvoria sieť elastických a kolagénových vlákien. Preto sa pokožka stáva menej pevná a pružná, ochabujú kontúre tváre, objavujú sa vrásky v okolí očí, úst a medzi obočím.
  • Dedičnosť – samozrejme za to, kedy a na akých miestach sa objavujú vrásky, môžu aj genetické predispozície.
  • Mimické vrásky – vznikajú opakovanými pohybmi najmä v okolí úst, očí a na čele pri usmievaní alebo mračení.

AKÝ DRUH PROBLÉMU VÁS TRÁPI?

Vrásky možno rozdeliť podľa toho, ako vyzerajú alebo podľa toho, kde sa nachádzajú.

Podľa vzhľadu sú tri kategórie, a to:

  • hlboké vrásky až hlboké ryhy – vznikajú najmä pri častom mračení – predovšetkým známa vráska hnevu medzi očami – glabella, ďalej sú to vrásky v dôsledku fajčenia či nechráneného slnenia nazývané aj elastické záhyby/zlomy, či vrásky nadobudnuté geneticky alebo prirodzeným starnutím
  • stredne hlboké vrásky – vznikajú v hlbšej vrstve kože (dermis), sú viditeľné najmä pri mimických pohyboch, nie je jednoduché ich prekryť make-upom
  • povrchové (jemné) vrásky – vrásky vo vrchnej vrstve kože (epidermis), ktoré nie sú veľmi viditeľné, dajú sa ľahko prekryť make-upom

Podľa oblasti, kde sa vrásky nachádzajú rozlišujeme:

  • vrásky v okolí úst – tieto sa rozdeľujú do troch kategórií:
    1: nasolabiálne ryhy (nosoústne) – tzv. vrásky úsmevu, ktoré vedú od nosa ku kútikom úst a vekom sa viac a viac prehlbujú
    2: marionetové vrásky – vedú od kútikov úst k brade
    3: periorálne vrásky (vertikálne ryhy pier) – vrásky medzi hornou perou a nosom, zasahujú do línie pier, vznikajú prirodzenou mimikou pier, sú výrazné najmä u fajčiarov
  • vrásky v okolí očí – vejárovité vrásky (od vonkajších kútikov očí) vznikajú namáhaním očných svalov. Sú to prvé viditeľné vrásky, vekom vytvárajú hlbšie línie, čím tvár pôsobí unaveným dojmom.
  • vrásky koreňa nosaglabela, nazývaná aj vráska hnevu
  • vrásky na čelehorizontálne vrásky, nazývané aj vrásky starosti, vznikajú pri mračení, čudovaní, v súčasnosti je veľmi výrazným vplyvom nočné sledovanie na tablete či telefóne
  • vrásky na tele – sem sa zaraďujú vrásky dekoltu, krku a na rukách

AKÉ SÚ MOŽNOSTI ODSTRÁNENIA VRÁSOK

Kyselina hyalurónová

Kyselina hyalurónová je vhodná predovšetkým na redukciu hlbokých vrások. Aplikuje sa však aj pri stredne hlbokých a jemnejších vráskach. Kyselina hyalurónová je telu vlastná látka, ktorá má vďaka vysokej afinite k vode skvelé hydratačné vlastnosti, ktoré sú pri odstraňovaní vrások nevyhnutné. Kyselina sa aplikuje injekčnou ihlou alebo kanylou priamo pod vrásku. Hĺbka vpichu a množstvo kyseliny sa určuje podľa potreby, tzn. podľa charakteru vrásky. Výsledok pretrváva 6 – 12 mesiacov, v závislostí od charakteru vrásky.

Chemický píling – Cosmopeel a Milk píling

U Cosmopeelu ide o stredne hlboký chemický píling, ktorý obsahuje TCA – trichlóroctovu kyselinu a ďalšie aktívne látky ako kyselina mliečna, salicová, ascorbová a kyselina citrónová, Retinol parnivicate. Tento píling pomáha redukovať stredne hlboké až hlboké vrásky, výrazne zlepšuje textúru pokožky a rozžiaruje pokožku.
Milk píling je povrchový chemický píling s obsahom kyseliny glykolovej, kyseliny mliečnej a salicylovej. Tento druh pílingu je vhodný na stredne hlboké a jemné povrchové vrásky.

Botox

Botulotoxín (aj botox) je jedna z najúčinnejších látok na vyhladzovanie mimických vrások. Aplikuje sa do mimických svalov, aby eliminovali predovšetkým dynamické vrásky, ktoré sú viditeľné, keď sa smejeme alebo mračíme. Pri aplikácií sa zablokujú nervové ukončenia. Tým sa preruší nervový impulz do svalu, výsledkom čoho je znehybnenie svalu. Výsledok je viditeľný 4 – 6 mesiacov, potom sa sval opäť “uvoľní”. Botox sa používa najmä pri hlbokých a stredne hlbokých vráskach.

Omladenie krvnou plazmou

Omladenie krvnou plazmou je založené na oddelení krvnej plazmy z krvi prostredníctvom centrifúgy. Plazma bohatá na krvné doštičky je následne aplikovaná do stredne hlbokých vrások. Výsledok nie je viditeľný ihneď, objaví sa do 2 – 3 týždňov, no je to veľmi účinný spôsob redukcie vrások.

Mezoterapia

Mezoterapia pomáha pokožke vrátiť svieži a mladistvý vzhľad. Je zároveň vhodná aj na redukciu vrások. Pri hlbokých vráskach odporúčame mezoterapiu s hlbším prienikom do pokožky použitím stroja vital injektor alebo mesoterapeutickými injekciami. Pri stredne hlbokých a jemných povrchových vráskach využívame metódu mezoterapie s plytším prienikom do pokožky použitím dermarollera alebo dermapenu.

Intenzívne pulzné svetlo (IPL) / Fotorejuvenizácia

Táto procedúra je vhodná pri začínajúcich vráskach alebo v kombinácii s inými procedúrami pre dosiahnutie dokonalejšieho odstránenia vrások. Používajú sa cielené impulzy svetla, ktoré narušením dermy a epidermy, vypôsobia stimuláciu fibroplastov, čím sa zvyšuje sa produkcia kolagénu a elastínu. Výsledkom je prekrvená pokožka, obohatená o viac kyslíka a výživných látok.

Mikrodermabrázia

Mikrodermabrázia je metóda, pri ktorej sa obrusuje povrchová vrstva pokožky pod tlakom. Týmto sa odstraňujú odumreté bunky vrchnej vrstvy pokožky, nečistoty, mazivo a iné. Mikrodermabrázia je vhodná na minimalizáciu začínajúcich jemných vráskach.

ČO BY STE MALI VEDIEŤ PRED ABSOLVOVANÍM PROCEDÚRY

  • Úplná redukcia vrások nie je možná. Konečný efekt je ovplyvnený charakterom vrásky, tzn. jej hĺbky, príčiny a miesta vzniku.
  • Na odstránenie vrások je potrebných viacero sedení, záleží od povahy vrások.
  • Niektoré z procedúr sú mierne bolestivé, preto sa vykonávajú pod lokálnou anestézou.
  • Procedúra sa nesmie robiť pri otvorených poraneniach, pri kanceróznych ochoreniach kože, zápalových a infekčných ochoreniach kože.
Back to list